Výstava Pavel Cicka „60 rokov života“

Výstava Pavel Cicka „60 rokov života“

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás srdečne pozýva na výstavu Pavel Cicka – 60 rokov života sprístupnenú v barokovej sále východného krídla pri príležitosti životného jubilea insitného maliara z Kovačice (Srbsko).

Pavel Cicka sa narodil v roku 1961. Ako sám priznáva od malička rád maľoval, ale namiesto toho, aby išiel študovať na umeleckú školu, stal sa poľnohospodárom. Ako sám povedal:

„ Chvála Bohu, je to dobre práve takto.

Pretože, ak by som sa stal školeným maliarom, istotne by ma to bolo viac pokazilo, ako by mi to pomohlo.

V insitnom maľovaní treba kresliť od srdca, to čo cítite v duši, nie niečo naučené“.

Prvý krát predstavil svoju tvorbu na výstave v roku 1978. Od roku 1986 je aktívnym členom Galérie insitného umenia a od roku 1999 sa zaoberá výlučne maliarstvom.

Pavol Cicka patrí do druhej generácie kovačických insitných maliarov a je členom Kovačickej trojky. Má za sebou množstvo samostatných ale aj spoločných výstav po celom svete. V súčasnosti nesporne patrí k jedinečným a originálnym umelcom. Maliarskou technikou Pavla Cicku je olejomaľba na plátne, olejomaľba na dreve, kresba, grafika, pastel ale aj obmaľovanie tekvíc.

V tvorbe Pavla Cicku sa stretávajú humorné aj vážne dedinské aj oddychové scény. V jeho dielach dominuje kovačický chotár, pšeničné a jesenné polia, slamené chalúpky… Svojrázne postavičky hudobníkov, vinohradníkov, rybárov, poľovníkov a spevákov sú znázornené pri práci alebo vo chvíľach oddychu. Očarujúce sú maľované pávy, gágajúce husi, ulovené ryby či kŕdle vtákov. Svojráznym spôsobom znázorňuje koňa ako samostatný motív často v nereálnej pozícii. Všetky obrazy sú okúzľujúce nielen hýrivými farbami, ale aj svojim námetom.

Výstava bude sprístupnená v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami počas otváracích hodín múzea od 7. októbra 2021 do 31. decembra 2021.

Viac informácií sa dozviete na www.snm.sk, prípadne telefonicky na 047/24 54 100.