Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pozýva na výstavu „Štefan Kvietik… jednoducho legenda“, ktorá bude pre verejnosť sprístupnená od 18. mája do 9. júna 2024 vo výstavných priestoroch múzea v barokovej sále na hrade Modrý Kameň. Výstava je venovaná životnému jubileu herca.
Štefan Kvietik sa narodil 10. mája 1934 v Dolných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš. Absolvoval gymnázium v Lučenci a chcel sa stať lekárom. Túto túžbu sa mu nepodarilo uskutočniť pre zlý kádrový posudok. Na podnet herca Júliusa Pántika, rodáka zo Stredných Plachtiniec, sa prihlásil na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Štefan Kvietik na prijímacích pohovoroch uspel a svojím výkonom presvedčil komisiu , v ktorej boli napríklad Janko Borodáč, Mikuláš Huba, či František Dibarbora. Počas štúdia na VŠMU sa zoznámil s Evou Juríčkovou, s ktorou sa oženil v deň promócií.
Štefan Kvietik odštartoval hereckú kariéru v Armádnom divadle v Martine, v ktorom pôsobil v rokoch 1957 – 1959. Vstupenkou do Slovenského národného divadla sa mu stala postava Macbetha, ktorú stvárnil v Martine pod režisérskou taktovkou Jozefa Budského. Štefan Kvietik bol prvým absolventom VŠMU, ktorý nastúpil do Činohry SND. Na prvej scéne nášho divadelníctva pôsobil v rokoch 1959 – 1996.
Štefan Kvietik debutoval v roku 1960 vo filme Františka Kudláča Na pochode sa vždy nespieva. Patril k dvorným hercom režiséra Martina Hollého, ktorý ho obsadil do filmov Havrania cesta (1962), Prípad pre obhajcu (1964), Jeden deň pre starú paniu (1966), Medená veža (1970), Hriech Kataríny Padychovej (1973), Kto odchádza v daždi (1974), Mŕtvi učia živých (1983). Štartovaciu plochu pre filmovú budúcnosť mu priniesol film Boxer a smrť (1962). Režisér Peter Solan mu zveril postavu väzňa – boxera v koncentračnom tábore. Práve táto snímka mu priniesla šancu uplatniť sa aj v zahraničí. Vtedajší Filmexport v Prahe to však zamietol. Písal sa rok 1970 a režisér Martin Hollý nakrútil vo Vysokých Tatrách úspešný film Medená veža. V hlavných úlohách sa objavila trojica – Štefan Kvietik, Ivan Mistrík a Ivan Rajniak. „Ivan Bukovčan sa raz priznal, že keď scenár písal, myslel na nás. Dokonca sa vravelo, že celý príbeh filmu šil presne na našu mieru. Muselo to tak byť, ja tomu dodnes verím, lebo my sme jeho postavy ani nemuseli hrať, len im uveriť a žiť!… Stalo sa. Vo chvíli, keď sme po prvý raz prečítali scenár. Boli sme to my, každý jeden trochu iný a každý jeden svojský“ zaspomínal si Štefan Kvietik. Nestor herectva sa zapísal do pamäti divákov aj ako vinohradník Urban Habdža v trilógii Červené víno (1976). Režisér Andrej Lettrich v nej ponúkol galériu hereckých osobností. „Červené víno tvorí jednu epochu mojej hereckej filmárskej práce. Myslím si, že sme divákovi ponúkli umeleckú hodnotu, ktorá ho oslovila, z ktorej mal aj emotívny zážitok a pri ktorej si mohol sprítomniť život svojich otcov“ povedal Štefan Kvietik. Historický exkurz našimi nedávnymi dejinami priniesla predloha románu spisovateľa Petra Jaroša. Režisér Juraj Jakubisko podľa nej nakrútil film Tisícročná včela (1983) a Štefanovi Kvietikovi zveril postavu Sama Pichandu.
„Ďakujem najmä filmom Boxer a smrť, Medená veža, Červené víno a Tisícročná včela, že som sa mohol zúčastniť na projektoch, ktoré dali veľa mne ako hercovi i mne ako človeku. Vďaka ti, Boxer a smrť, za Cork! Vďaka ti, Červené víno, za festival v Monte Carle! Vďaka ti, Tisícročná včela, za Benátky a Sevillu!“ vyznal sa Štefan Kvietik.
Štefan Kvietik je osobnosťou zlatého veku slovenského divadla, filmu a televízie. Nezameniteľný typ mužného Slováka, ktorý keď chytil do rúk valašku alebo liaceho koňa, bolo vidno, že to má priam v krvi. Jeho doménou boli robustné, psychologicko-realistické postavy. Štefan Kvietik sa považuje za majstra charakterových postáv. Urastený muž s mimoriadnou charizmou a jedinečným basbarytónovým hlasom. Viac ako dvestokrát účinkoval v televíznych inscenáciách, prenosoch z divadiel a seriáloch. Nakrútil vyše päťdesiat filmov. Ako docent a vedúci katedry herectva a réžie odovzdával svoje majstrovstvo aj študentom VŠMU.
„Základným princípom herectva je uveriť svojej postave. Stotožniť sa s jej myslením, vyjadrovaním a konaním.“
(Š. Kvietik)
Organizátorom výstavy „Štefan Kvietik… jednoducho legenda“ je Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň, spoluorganizátorom je Slovenský filmový ústav. Partnermi sú Slovenské národné divadlo a Slovenské komorné divadlo Martin. Výstava bude pre verejnosť sprístupnená od 18. mája do 9. júna 2024 vo výstavných priestoroch múzea v barokovej sále na hrade Modrý Kameň.
Viac info:
Dáša Ďuríková
SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameňdasa.durikova@snm.sk; +421 47 2454 100
www.snm.sk/mbkh; www.hradmodrykamen.sk