Slovensko naše milované – Bebčáková a Schwarzbacherová

Slovensko naše milované – Bebčáková a Schwarzbacherová

Janka Schwarzbacherová žije a tvorí v pohorí Nízkych Tatier v Hornej Lehote. Maľuje odvtedy, čo po prvý krát chytila ceruzku do ľavej ruky. Väčšinou je to olejomaľba, no radosť jej robí i akvarel. Má rada jarné zurčiace bystriny, nespútanú voľnosť koní a drevenice.

Rôzne farby a odtiene, ale predovšetkým láska k domovine. Aj to už na prvý pohľad sála z milých obrázkov pani Janky Schwarzbacherovej, ktorá je známa najmä vďaka svojim olejomaľbám s obrazmi zo života ľudí na Horehroní z minulosti. Prostredníctvom šikovných rúk tejto maliarky, ktorá žije na Horehroní v Hornej Lehote, sa archívne fotografie premietajú do obrazov, ktoré zaujmú každého milovníka či pamätníka spôsobu života z čias dávno minulých. Heľpa, Polomka, Závadka nad Hronom, Čierny Balog, Kysuca, Bacúch, Pohorelá, Šumiac, Horná Lehota, či iné známe horehronské obce. Možno na obrázkoch nájdete i svoju domovinu či domček prarodičov. A práve drevenice, ktoré vám namaľuje aj na objednávku, nás nostalgicky vtiahnu do spomienok. Z jej maliarskeho plátna pochádzajú aj krásne obrazy prírody, kvetov, výjav zo života z minulosti v obci Polomka či obrázky zvierat. A prečo práve drevenice? „No skúste zavrieť oči, odmyslite si tento umelý, unáhlený svet a predstavte si, že sa len tak s niekým rozprávate, sedíte na lavičke s nohami ponorenými do prachu priedomia…,“ píše Janka a poéziou v slovách nepoprie svoju umeleckú dušu.

Výtvarníčka Eva Bebčáková žije a tvorí v Martine v ateliéri pri Brezovej aleji, kde má aj svoju galériu. Jej súkromná výtvarná tvorba má široký záber v oblasti klasickej maľby, štylizovanej maľby a abstraktnej tvorby s použitím špeciálnych dekoratívnych techník. Verejnosti predstavila v prvej línii výtvarné projekty „Krajina snov“ a „Namaľuj si svojho motýľa“ v poeticky ladenej kombinovanej technike znázorňujúce vnútorné pocity a vnemy, citlivo reprodukované prostredníctvom línií a tvarov, podporené optimistickým farebným podaním. Druhá línia sa odvíja v poeticky ladenom realizme klasickej olejomaľby v rámci výtvarného projektu „Skvosty ľudovej architektúry“, kde sa inšpiruje miznúcim svetom ľudovej architektúry rôznych oblastí Slovenska. Z nich boli  hlbšie spracované regióny Oravy, Turca, Liptova, Horehronia, Podpoľania, Hontu. V tomto projekte sa nachádzajú aj diela a námety čerpané v múzeách ľudovej architektúry v Martine, Zuberci, Pribyline, Vychylovke, Bardejove, ale aj iných významných miest ľudovej architechktúry, ako Blatnica pri Martine, Vlkolínec, Špania Dolina, Čičmany,  Sebechleby – Stará hora a pod. Ďalším projektom tejto línie sú „Dominanty miest a obcí“, kde sú výtvarne spracované významné historické objekty ako hrady, kostoly, mlyny a iné zaujímavé pamiatkové objekty. Úspešným samostatným projektom bolo spracovanie Banskej Štiavnice. V tretej línii, v oblasti abstraktnej tvorby výrazne vystúpili jej znalosti špeciálnych dekoratívnych techník a najmä reštaurovania starých gotických madon, úspešne prezentované dielami v cykle „Slnovrat“.

Ako výtvarný pedagóg sa špecializuje už 20 rokov na Štúdium pre dospelých v Základnej umeleckej škole v Martine. Ako samostatná výtvarníčka sa predstavila mnohými autorskými výstavami na Slovensku a zúčastnila sa niekoľkých domácich a zahraničných maliarskych sympózií. Jej diela sú súčasou mnohých súkromných zbierok na Slovensku a v Česku, ale aj v Nemecku, Holandsku, Rakúsku, USA, Kanade,  Francúzsku, Nórsku, Švajčiarsku, Izraeli a Kuvajte.