OSLÁVTE DEŇ DETÍ NA HRADE NÁVŠTEVOU VÝSTAVY MERKUR

OSLÁVTE DEŇ DETÍ NA HRADE NÁVŠTEVOU VÝSTAVY MERKUR

OSLÁVTE DEŃ DETÍ NA HRADE NÁVŠTEVOU VÝSTAVY MERKUR. Každý detský návštevník v sprievode dospelého bude mať dňa 1.6. vstup na výstavu VOĽNÝ!

Výstava MERKUR je určená pre malých aj veľkých, ktorí si chcú zaspomínať na svoje detstvo. Kovová stavebnica so 100 ročnou históriu je českým fenoménom známym nielen u nás, ale na celom svete. Jej nadčasovosť podčiarkuje fakt, že sa na hračkárskom trhu aj dnes teší veľkej popularite. Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami o priemere 1 cm. Do nich zapadajú skrutky a matice, pomocou ktorých sa z Merkuru dá postaviť naozaj čokoľvek. Niektoré modely stavebnice sú obohatené o kolesá, hriadele … a dokonca aj elektromotory. Hra s Merkurom okrem zábavnej funkcie podporuje mechanické, strojárske a elektrotechnické vlohy detí. V minulosti bola stavebnica využívaná na školách ako pomôcka pri vyučovaní mechaniky. Súčasný výrobca MERKUR TOYS s.r.o. sa zameriava tiež aj na výrobu edukačných pomôcok cielených na mechatroniku a robotiku. Na vysokých školách sa stavebnica vyžíva pri vyučovaní statiky, dynamiky a kinematiky. Vystavené exponáty pochádzajú zo súkromnej zbierky pána Jiřího Mládka, zberateľa a historika z Českej republiky. Svojmu koníčku – detskej stavebnici – sa venuje od roku 1975. Jeho jedinečná zbierka je najväčšia svojho druhu, ktorá okrem legendárnej stavebnice MERKUR dokumentuje aj históriu výroby kovových stavebníc na území Čiech. J. Mládek bol jedným z iniciátorov založenia múzea MERKURU (2006) v Polici nad Metuji. V ňom sa nachádza aj najväčší model zložený zo stavebnice Merkur, tvz. „Oceľové mesto“ (zapísaný v Guinessovej knihe rekordov) vytvorený podľa predstáv Julesa Verna. Celá zbierka Jiřího Mládka váži dve tony. Návštevník výstavy sa oboznámi s históriou kovovej stavebnice Merkur ( 1920 – ), získa zaujímavé informácie o ďalších významných výrobcoch tejto geniálnej konštrukčnej hračky z medzivojnového obdobia. Môže obdivovať zložené modely rôznych rozmerov. Súčasťou výstavy sú malé funkčné mechanizmy, strojčeky, dopravné prostriedky : autá, lietadlá, vláčiky…, kolotoče a nadrozmerné technické konštrukcie.

Kurátorka výstavy: Erika Antolová Realizátori výstavy: Erika Antolová, Marek Hodási, Kristína Zemenčíková a kolektív zamestnancov