MERKUR

MERKUR

Výstava  MERKUR je určená pre malých aj veľkých, ktorí  si chcú zaspomínať na svoje detstvo.

Kovová stavebnica so 100 ročnou históriu je českým fenoménom známym nielen u nás, ale na celom svete. Jej nadčasovosť podčiarkuje fakt, že sa na hračkárskom trhu aj dnes  teší  veľkej popularite.  Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov s dierami o priemere 1 cm. Do nich zapadajú skrutky a matice, pomocou ktorých sa z Merkuru dá postaviť naozaj čokoľvek. Niektoré modely stavebnice sú obohatené o kolesá, hriadele … a dokonca aj elektromotory. Hra s Merkurom okrem zábavnej funkcie podporuje mechanické, strojárske a elektrotechnické vlohy detí.

V minulosti  bola stavebnica  využívaná na školách ako pomôcka pri vyučovaní mechaniky. Súčasný výrobca MERKUR TOYS  s.r.o. sa zameriava tiež aj na výrobu edukačných pomôcok cielených na mechatroniku a robotiku. Na vysokých školách sa stavebnica vyžíva pri vyučovaní statiky, dynamiky a kinematiky.

Vystavené exponáty pochádzajú zo súkromnej zbierky pána Jiřího Mládka, zberateľa a historika z Českej republiky.  Svojmu koníčku – detskej stavebnici – sa venuje od roku 1975. Jeho jedinečná zbierka je najväčšia svojho druhu, ktorá okrem legendárnej stavebnice MERKUR dokumentuje aj históriu výroby kovových stavebníc na území Čiech. J. Mládek bol jedným z iniciátorov založenia múzea MERKURU (2006) v Polici nad Metuji. V ňom sa nachádza  aj najväčší model  zložený zo stavebnice Merkur, tvz. „Oceľové mesto“ ( zapísaný v Guinessovej knihe rekordov) vytvorený podľa predstáv Julesa Verna. Celá zbierka Jiřího Mládka váži dve tony.

 Návštevník výstavy sa oboznámi s históriou kovovej stavebnice Merkur ( 1920 – ), získa zaujímavé informácie o ďalších  významných výrobcoch tejto geniálnej konštrukčnej hračky z medzivojnového obdobia.  Môže obdivovať  zložené modely rôznych rozmerov.  Súčasťou výstavy sú  malé funkčné mechanizmy, strojčeky,  dopravné prostriedky : autá, lietadlá, vláčiky…, kolotoče a nadrozmerné technické konštrukcie.

Kurátorka výstavy: Erika Antolová

Realizátori výstavy:
Erika Antolová, Marek Hodási, Kristína Zemenčíková a kolektív zamestnancov