Marián Kompánek – Len tak si lietam

Marián Kompánek – Len tak si lietam

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pozýva na vernisáž výstavy obrazov Mariána Kompánka „Len si tak lietam“ vo štvrtok 31. augusta 2023 o 17:00 hod.
Marián Kompánek pochádza z Brezna. Momentálne žije a tvorí v neďalekej obci Divín, ktorý historicky súvisí s hradom Modrý Kameň. V detstve trávil veľa času u svojho krstného otca – kňaza Jána Labanca, ktorý pôsobil v Lome nad Rimavicou. Celé dni, týždne i mesiace sa bez obmedzenia pohyboval v hlbokých lesoch, poliach na Lome a jeho okolí. Zbieral huby, pásol kravy, sušil seno a žil s jednoduchými dobrými ľuďmi. Po dlhom pobyte u krstného otca s láskavým slovom a starostlivosťou krstnej mamy si vybudoval blízky vzťah k prírode.
Vo svojej tvorbe oslavuje lásku, vniká do duše človeka, vyjadruje svoje názory na svet. Ústrednou témou jeho malieb je prežitý život a spomienky z detstva. S vášňou sa venuje maľovaniu divých makov. Väčšinou maľuje olejom a akrylom. V roku 2014 spolu s manželkou otvoril v Divíne galériu Bloom, ktorá sa venuje súčasnému umeniu, organizuje výtvarné súťaže detí, medzinárodné maliarske sympózium a autorské výstavy. Jeho galéria dáva priestor profesionálnym i neprofesionálnym umelcom, ktorí na spoločných sympóziách vytvárajú diela zobrazujúce život v Novohrade.
Okrem maľovania sa vo voľných chvíľach venuje krátkym prozaickým úvahám, ktorými dopĺňa pohľad na jeho výstavy.
Výstava bude sprístupnená pre verejnosť od 31. augusta do 30. októbra 2023 v priestoroch barokovej sály kaštieľa na hrade Modrý Kameň.