IMRICH III. BALAŠA

IMRICH III. BALAŠA

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň a  spoločnosť pre obnovu a rekonštrukciu historických bojových umení a tanca FRINGIA Vás pozývajú na večerné a nočné predstavenie „Imrich III. Balaša

sobotu 17. júla 2021 sa na hrade odohrá tragédia so silným morálnym ponaučením.

Príbeh Imricha III. vtiahne diváka do života uhorského šľachtica, ktorý sa v princípe neodlišoval od tých ostatných. Bol profesionálnym vojakom a trávil život na bojisku. Jeho správanie bolo samozrejme poznačené dobou, v ktorej žil.  Ale jeho osobné rozhodnutia ho postupne pripravili o všetko – o majetky, o postavenie a keďže nedokázal dostať uhorský temperament pod kontrolu, vyústilo to do tragédie, ktorú Imrich III. ľutoval po zvyšok života. Následkom svojho správania prišiel aj o milovanú ženu. Človek, čo chcel úplne všetko a nebál sa pre dosiahnutie použiť to najväčšie násilie, sa stal vydedencom a ostal úplne sám, uvedomujúc si vlastnú prehru. Jeho životný príbeh možno nekončí najšťastnejšie, ale občas je potrebné poukázať aj na tie časy, kedy nie každý uhorský šľachtic mal „neobmedzený“ kredit a mohol vo svojom živote napáchať čokoľvek a bez následkov.

Predstavenie sa odohrá v Kaplnke sv. Anny, v Palote kaštieľa a na bašte gotického hradu.

Predstavenia začínajú o 18:00, 19:30, 21:00 a 22:30 hod.

Vstupné na podujatie je 6 € pre dospelých, 3 € zľavnené vstupné pre deti od 3 – 15 rokov, študentov a seniorov. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji počas pracovných dní od 12. 7. 2021 v čase od 9:00 do 18:00 hod. v pokladni múzea.

Počas podujatia bude sprístupnená historická expozícia a podzemné chodby zdarma.

V rámci podujatia sprístupníme od 18:00 do 23:00 hod. aj bývalé obytné priestory kaštieľa za špeciálne vstupné. Prenesieme sa do minulosti, keď bol kaštieľ sídlom Balašovcov.  V rodovom archíve Balašovcov sa nachádza „INVENTÁR MODROKAMENSKÉHO KAŠTIEĽA A PANSTVA Z ROKU 1772“ a počas sobotného večera Vás oboznámime aj s pôvodným mobiliárom na základe tohto dochovaného súpisu. Zažite netradičnú atmosféru v kaštieli s lektorom v dobovom kostýme. Počas večernej prehliadky kaštieľa sprístupníme aj priestory, ktoré nie sú súčasťou bežnej prehliadky. Sprístupnená bude aj výstava  MERKUR  určená pre malých aj pre veľkých, ktorí  si chcú zaspomínať na svoje detstvo.  

Podujatie sa uskutoční v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami. Prosíme všetkých návštevníkov, aby dodržiavali aktuálne protipandemické opatrenia a mali prekryté horné dýchacie cesty.

Počet účastníkov na podujatí je limitovaný.

V prípade záujmu o viac informácií nás kontaktujte na telefónnom čísle 047 24 54 100. Viac informácii sa dozviete aj na www.hradmodrykamen.sk.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.