Expozícia vinohradníctva na hrade Modrý Kameň je súčasťou ponuky Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Je situovaná v rekonštruovaných priestoroch severného krídla barokového kaštieľa. Vznikla v rámci projektu HraMoKaPlus.
Vinohradníctvo je trvalou súčasťou hospodárstva nášho regiónu. Vinice v minulosti boli cennou súčasťou gazdovstiev. Ich obrábanie sa vykonávalo tradičným spôsobom a podľa zvyklostí osvojených počas stáročí. Expozícia podáva abstrakt bohatej histórie vinohradníctva severného Novohradu prostredníctvom video animácie v dvoch jazykových mutáciách.
Obrábanie viniča a pestovanie hrozna si vyžadovalo špecifické zručnosti a znalosti, spolu s vinárskymi činnosťami spracovania hrozna na víno. Predmety nevyhnutné pre túto činnosť sa zachovali po celé generácie. Múzeum vo svojom zbierkovom fonde uchováva a zároveň prezentuje niekoľko charakteristických vinohradníckych nástrojov z okolia Modrého Kameňa. Drevené nádoby s miestnym názvom ako putňa, kaďa, dieža sa uplatnili pri zbere a spracovaní úrody. Drevený mlynček na drvenie hrozna (ktorý nahrádzal proces šliapania bobúľ), dnes už vystriedali kovové nástroje na mechanický pohon. Lis na hrozno alebo aj preš slúžil vinárovi na získanie muštu. Je považovaný za jeden zo základných nástrojov používaných pri výrobe a produkcii vína. Neodmysliteľným inventárom vinných pivníc boli drevené sudy rôznych rozmerov. Keramické fľaše, opletané sklenené nádoby zvané aj demižóny umožnili transport vína za účelom jeho konzumácie, predaja.
Ďalšia miestnosť expozície je venovaná novodobej histórie vinárstva regiónu.Stredoslovenská vinohradnícka oblasť má vynikajúce pestovateľské podmienky a má veľkú perspektívu. V posledných troch desaťročiach na bohatú tradíciu pestovania viniča v regióne nadviazali súkromní pestovatelia. Vznikli úspešné firmy a rodinné vinárstva, ktorí produkujú a na trh dodávajú vysokokvalitné vína. Regionálni vinári spolu s ďalšími tromi najväčšími vinárstvami okresu: MOVINO, VÍNO NATURAL Domin & Kušický a Rodinné vinárstvo Ďurík sú zakladateľmi občianskeho združenia Veľkokrtíšská vínna cesta, ktoré má záujem o rozvoj slovenského vinárskeho mikroregiónu, najmä jeho tradičných hospodárskych odvetví, kultúry a ich využitia pre rozvoj cestovného ruchu.