Čarodejnice zo štvorlístka

Čarodejnice zo štvorlístka

Dňa 11. júla 2020 sa na Modrom Kameni uskutoční prvé podujatie po vynútenej prestávke. Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň v spolupráci s organizáciou FRINGIA Vás pozývajú na večerné a nočné predstavenie „Čarodejnice zo štvorlístka“.  

V sobotu 11. júla 2020 sa na  hrade  Modrý Kameň stretnú štyri osudové ženy Uhorska. Alžbeta Czoborová, Alžbeta Báthory, Magdaléna Zai a Anna Rosiny koketovali s mágiou na prelome 16. a 17. storočia. Túžili byť krásne, mladé a milované. Dozvieme sa kruté veci, ktoré vo svojom živote napáchali v čase vojen a nepriateľstva.

Alžbeta Báthory – na Slovensku ju asi  predstavovať netreba. Jej krása vraj pochádza z krvi mladých a krásnych panien. Takto sa snaží udržať sa navždy mladá a krásna, ale smrť prichádza…

Najmocnejšia žena v krajine – grófka Alžbeta Czoborová je nádherná žena palatína Thurza. Začínala skromne a nakoniec vládne takmer polovici slobodnej časti Uhorska.  Jej znalosť bylín ju predurčuje poskytnúť dobré rady priateľkám. Práca s jedmi je jej špecialitou. A práve znalosti rastlín, byliniek, jedov a lekárensta je nebezpečný počin v týchto časoch, dokonca aj pre dámu, akou je táto grófka.

Sadistická Anna Rosiny – naša tretia čarodejnica. Urodzená a nádherná grófka, známa ako Šintavská bosorka. Sústredí sa na mučenie a vraždenie a nie je vyberavá. Muži, ženy, mladí, starí, miluje ich krik. Pri mučení používa rôzne typy mučiacich zariadení. Nikto neunikne z jej sídla. Dávajte si pozor na jej čierny koč.

Magdaléna Zai – krásna a inteligentká grófka, posledný pilier štvorlístka. Žiadne krvavé kúpele, žiadna bolesť a mučenie. Žiadne bylinky a jedy. Len neskutočná a šialená láska k jej panstvu. Mala päť manželov. A tí zomreli za záhadných okolností pár mesiacov po svadbe – medzi nimi aj hlavný tokajský kapitán Žigmund Balaša z rodu Balašovcov, vlastníkov hradu Modrý Kameň.

A práve v sídle Balašovcov sa všetky štyri stretnú v hradnej kaplnke so svojím svedomím. Vydáme sa za nimi a s každou z nich si ich ťaživé spomienky pripomenieme.

Predstavenie sa odohrá v Kaplnke sv. Anny, v Palote kaštieľa, na bašte gotického hradu a v barokovej sále kaštieľa. Predstavenia začínajú o 18:00, 19:30, 21:00 a 22:30.

Vstupné na podujatie je 5 € pre dospelých, 3 € zľavnené vstupné pre deti, študentov a seniorov. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji počas pracovných dní od 6. 7. 2020 v čase od 9:00 do 18:00 hod. Rezervácie vstupeniek na 047/24 54 100.